W staraniach o pracę bardzo istotną kwestię stanowi napisanie CV i listu motywacyjnego. Zanim jednak zdecydujesz się na przygotowanie swojej aplikacji, musisz dobrze zastanowić się, co w niej uwzględnić. Przemyślane i przygotowane według odpowiedniej strategii podanie o pracę może okazać się kluczem do sukcesu.

Po pierwsze. Musisz zebrać dużo informacji na temat firmy, do której zamierzasz aplikować. Dobrze też byłoby wiedzieć, co nieco o prezesie lub szefie. Jak pozwoli ci czas, dobrze odwiedzić firmę, żeby zapoznać się z warunkami tam panującymi.

Po drugie. Również dobrze byłoby dowiedzieć się na temat pracy, o którą się starasz. Kiedy już zbierzesz trochę informacji na ten temat, możesz zacząć pisać list motywacyjny. Pamiętaj jednak, że każde pismo, tak też w tym przypadku list motywacyjny, dzieli się na wstęp, treść i zakończenie. Od ciebie teraz zależy, co w nim napiszesz.

Po trzecie. Najważniejsze, żebyś zastanowił się, co umieścisz po kolei, aby twój list nie był chaotyczny tylko treściwy i skuteczny. Zwróć uwagę na to, że piszesz podanie do obcej ci osoby, więc prawidłowy dobór wyrazów jest tu jak najbardziej wskazany. Twój list motywacyjny powinien być pod względem stylistycznym, ortograficznym i interpunkcyjnym idealny. W liście motywacyjnym nie używaj nigdy żadnych skrótów, wyrazów potocznych, których obecnie używa się na potęgę.

Po czwarte. W liście nie powinno się powtarzać informacji z CV (na przykład numeru telefonu). Należy też pamiętać, aby list motywacyjny zawierał tylko informacje ważne, treściwe i na temat związany z twoją pracą. Nie pisz żadnych zbędnych opowieści. Bądź konkretny.

Po piąte. Warto byłoby pokazać do przeczytania swój list innej osobie. Osoba trzecia (siostra, mama, żona) będzie cennym źródłem informacji na temat „pierwszego wrażenia” naszego listu motywacyjnego. Warto się skonsultować z kimś innym, zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na otrzymaniu upatrzonej pracy. Chodzi przecież o to, by list motywacyjny tak zainteresował osobę czytającą, że po przeczytaniu tylko powinno się usłyszeć dzwoniący sygnał telefonu.