Lokaty bankowe to najczęściej wybierana przez Polaków forma inwestycji pieniędzy. Nic się nie zmieniło w tym względzie nawet po tym, jak uniemożliwiono inwestorom ominięcie podatku Belki. Ciągle jeszcze to właśnie lokaty bankowe cieszą się największym zaufaniem na naszym rynku finansowym. Oczywiście nie jest to przypadek – mają one wiele zalet.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że lokata bankowa może dotyczyć różnych okresów czasu, co oznacza, że nie musimy martwić się, że na naprawdę długi okres czasu nie będziemy mieli możliwości korzystania z naszego kapitału.

Istotną zaletą lokat bankowych jest fakt, że wcale nie musimy posiadać dużej sumy pieniędzy, żeby skorzystać z tej formy inwestycji. Najlepsze lokaty bankowe możemy z reguły założyć już od kwoty 1000 zł. Jeśli jednak przeanalizujemy jakiś ranking lokat, na pewno znajdziemy także lokaty dostępne dla klientów, którzy dysponują nawet mniejszym kapitałem (często minimum do założenia lokaty to także 500 zł).

Oprocentowanie lokat może nie jest ich największą zaletą – jest ono bowiem relatywnie niskie. Jednak trzeba zaznaczyć, że lokaty to bardzo bezpieczna forma inwestycja. Jeśli tylko wybierzemy lokatę ze stałym oprocentowaniem, z góry wiemy, ile na lokacie zarobimy i od razu możemy zaplanować, w jaki sposób zagospodarujemy ten zysk. Również w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji nie musimy bać się, że utracimy kapitał, który ulokowaliśmy w banku. Ostatecznie jest on gwarantowany przez BFG aż do kwoty 100 000 euro. To jeszcze nie wszystko. Weźmy pod uwagę, że w wielu sytuacjach, jeśli chcemy zainwestować pieniądze, musimy mieć pewne pojęcie o tym , co się dzieje na rynku finansowym itd. W przypadku lokaty bankowej nie musimy się w ogóle przejmować sytuacją na rynku finansowym, dotyczy to zwlaszcza najczęściej wybieranych lokat, czyli tych ze stałym oprocentowaniem.

Nie powinniśmy także zapominać o tym, że lokaty bankowe to produkty, które działają na bardzo jasnych zasadach. Jeśli przejrzymy jakiś ranking lokat, dowiemy się z niego w zasadzie wszystkich istotnych informacji, tzn. poznamy oprocentowanie lokat, ich termin, dowiemy się o ewentualnych promocjach. Samo założenie lokaty jest bardzo proste. Możemy udać się w tym celu albo do banku, albo też skorzystać z tak lubianej obecnie bankowości internetowej. Co więcej, także na koniec terminu lokaty nie musimy zaprzątać sobie głowy wypłacaniem środków i odsetek. Bank przelewa je bowiem na wskazany przez nas przy zakładaniu lokaty rachunek.