Lokaty bankowe to nie tylko produkty przeznaczone dla indywidualnych klientów banków, ale także dla przedsiębiorców. Specjalne lokaty dla firm działają w zasadzie na tych samych zasadach co standardowa lokata dla klienta indywidualnego. Jak zwykle w takich przypadkach klient zakładający lokatę, decyduje się oddać do dyspozycji banku pewną sumę pieniędzy na określony odgórnie okres czasu. Jeśli klient nie zerwie tej umowy przed czasem, czyli nie wypłacimy pieniędzy z lokaty, bank ostatecznie zwróci mu nie tylko zainwestowane środki, ale także i odsetki. Dokładnie w ten sam sposób działają lokaty dla przedsiębiorców.

Zastanówmy się, czy lokaty dla firm są w ogóle dobrym rozwiązaniem. Naturalnie wiele zależy od sytuacji, w której znajduje się dana firma. Jeśli np. raczej na bieżąco wydaje ona swoje środki, to lokata terminowa nie należy do najlepszych pomysłów, ponieważ, jakby nie było, jest to zawsze tzw. „zamrożenie” środków. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy firma ma nadwyżki finansowe, które na razie nie zostały jeszcze rozdysponowane. Zdecydowanie lepiej byłoby ulokować je na jakimś depozycie niż pozwolić pieniądzom na koncie na stopniowe tracenie wartości.

Możemy zdecydować się zarówno na lokatę w banku, w którym mamy konto firmowe, jak i w innej instytucji finansowej, która np. oferuje nam bardziej korzystne oprocentowanie lokat. W tym miejscu warto zaznaczyć, że oprocentowanie lokat dla przedsiębiorców jest w większości przypadków niższe niż oprocentowanie lokat dla klientów indywidualnych. Prawidłowość tę możemy zauważyć, przeglądając dowolny ranking lokat. Oczywiście oprocentowanie to jest i tak na tyle wysokie, że skutecznie będzie bronić nasze środki przed inflacją, zatem, wybierając lokatę, po prostu nie dopuścimy do powstania strat w realnej wartości naszego majątku firmowego.

Warto w tym miejscu poruszyć kwestię opodatkowania lokat dla firm. Wszyscy wiemy doskonale, że obecnie nawet te najlepsze lokaty dla osób prywatnych nie są już zwolnione z podatku Belki. Podatek ten, wynoszący 19% zysku, płacą wszyscy inwestorzy. W przypadku klientów indywidualnych kwota podatku odprowadzana jest automatycznie przez bank, klient nie musi się tym w ogóle przejmować. Inaczej jest, jak łatwo zgadnąć w przypadku firm. Każdy, nawet najmniejszy zysk z lokaty, traktowany jest z punktu widzenia prawa jak przychód danego przedsiębiorstwa. A to oznacza, że firmy muszą uwzględnić dochód z lokaty w swoich dochodach i finalnie samodzielnie odprowadzić należy podatek dochodowy.

Jak wybrać lokatę dla firm? Przede wszystkim nie powinniśmy kierować się lojalnością wobec banku, z którego usług na co dzień korzystamy. Może się okazać, że najlepsza lokata dla przedsiębiorców oferowana jest przez konkurencję. Na pewno, zanim się ostatecznie zdecydujemy, warto przestudiować jakieś porównanie lokat. Może się okazać, że np. znajdziemy interesującą ofertę lokaty krótkoterminowej lub lokatę dynamiczną, do której możemy każdego miesiąca dopłacać sumy o określonej wysokości.