Tekst postaram się rozwinąć, jednak brakuje mi na to czasu. Na razie tylko mały szkic.

Dlaczego konsumenci decydują się na pompy ciepła? Przede wszystkim są to niewielkie koszty ogrzewania domu. Właściciele pomp ciepła najczęściej słyszą pytania ile płacą za prąd.

Całkowite przykładowe koszty zużycia prądu przy stosowaniu pomp ciepła:

listopad i grudzień – po 230 zł
styczeń i luty – po 350 zł – pow. 135 m
powierzchnia 177 m listopad, grudzień, styczeń – 330 zł

Przy analizowaniu tych wyliczeń należy pamiętać, że ceny prądu w Polsce wzrosły od 2007 roku o jakieś 20% a to przekłada się na 10% wzrost rachunków za prąd (kolejna połowa jest opłatą dystrybucyjną).

Pompa ciepła, aby nie pobierała wiele prądu, musi być odpowiednio zaprogramowana. Opcja z wymiennikiem gruntowym daje ciepło, które wystarczy do ogrzania pomieszczeń do temp 22 stopni . Takiej temperatury zwykle oczekują użytkownicy od urządzenia. Podstawą jest dostrojenie odpowiedniej mocy pompy. Ze względu na swoją wielkość, urządzenie zwykle stoi w kotłowni. Oprócz pompy należy umieścić w tym pomieszczeniu zbiornik na CWU oraz drugi zbiornik – tak zwany bufor cieplny. Pompa w nocy jest nastawiona na maksymalną pracę, aby nagrzać wodę na cały nadchodzący dzień. Pamiętać należy też o tym, że pompa wydaje niewielki szum.

Ciekawą praktyką pozwalającą na zaoszczędzenie prądu, jest nastawienie temperatury dziennej od poniedziałku do piątku na 21 stopni do godziny 13.00. Pompa nagrzeje wnętrze, zanim domownicy zdążą wrócić do domu po pracy czy szkole. Urządzenie przestaje pracować około godziny 22 a włącza się ponownie około 3 w nocy, kiedy temperatura spada do 20 stopni.

Dobrym sposobem na zmniejszenie zużycia prądu jest wykorzystanie drugiej taryfy nie tylko w nocy, ale również pomiędzy 13 a 15.

Pamiętajmy również, aby obniżać temperaturę pomieszczeń kiedy jesteśmy poza domem.