Założenie działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy tylko w jednym miejscu wypełnić właściwe formularze, całość procedury odbywa się bez konieczności uiszczania opłat i możemy być dumni z posiadania własnej firmy.

Na początku należy odwiedzić urząd miasta czy też gminy, gdzie składamy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jest on również automatycznie wnioskiem do ZUSu, GUSu oraz właściwego Urzędu Skarbowego. Taki wniosek obecnie jest bezpłatny. Formularz zawiera podstawowe informacje czyli nasze dane osobowe oraz określenie przedmiotu działalności. Kiedy już uporamy się z pierwszym krokiem, możemy skorzystać z ułatwienia jakie zostało wprowadzone, czyli z tak zwanego „jednego okienka” gdzie zostaną nam udzielone wszelkie informacje co należy zrobić dalej, jak również będziemy mogli wypełnić pozostałe potrzebne wnioski do GUSu, Urzędu Skarbowego jak również Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zacznijmy zatem od GUSu, tutaj będziemy zdobywać numer REGON, który możemy również otrzymać online, albowiem jak wspomnieliśmy z roku na rok wykonywane są coraz to większe udogodnienia dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. Jeżeli zdecydujemy się na otrzymanie numeru regon za pomocą naszego urzędu, będziemy na niego oczekiwać około miesiąca, jeżeli wybierzemy się do GUSu osobiście, otrzymamy go w kilkanaście minut. Potem czeka nas wizyta w Urzędzie Skarbowym, choć i tą kwestę możemy załatwić przez urząd miasta bądź gminy, gdzie pracownicy oczekują na nas z pomocą. Tutaj musimy podjąć decyzję w jaki sposób chcemy się rozliczać z US. Jak widzimy założenie własnej firmy nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.