Tworzenie stron w HTML5 staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się to za sprawą większych możliwości wynikających z korzystania z tego właśnie języka, jak i poprawionej struktury strony HTML5 czy uproszczonych tagów i składni.

Projektanci stron HTML5 tak jak wszyscy inni swoją pracę zacząć powinni od znalezienia pomysłu na witrynę. Jest to bardzo ważny element bez którego ciężko zacząć pracę. Inspiracji szukać możemy wszędzie, ja zazwyczaj przeglądam profesjonalne, zagraniczne serwisy związane z tematyką tworzenia stron HTML5, szukając na nich ciekawych struktur i elementów projektowych.

Następnie, mając już pewne wyobrażenie mojej strony WWW przechodzę do szkicu, bądź bezpośrednio do projektu graficznego strony. Każdy grafik freelancer powinien świetnie posługiwać się programem Photoshop, gdyż wydaję się on dziś bezkonkurencyjny. Warto ustalić sobie na wstępie od 2 do 4 kolorów przewodnich strony i na nich opierać wszystkie elementy.

Mając już projekt graficzny, czas na jego pocięcie. Jest to mozolne, aczkolwiek banalne zajęcie i często robię to już w trakcie kodowania strony do HTML5. Korzystając z takich programów jak Dreamweaver czy Aptana (polecam ten drugi – jest darmowy) możemy automatycznie wygenerować kod szablony strony HTML5, nie przepisując jej stałych fragmentów. Przechodzimy zatem do kodowania witryny!

Jest to dość przyjemna część… Warto ustosunkowywać się do zasad walidacji w3c, dzięki czemu nasza strona będzie zoptymalizowana i poprawnie wyświetlać się będzie we wszystkich przeglądarkach. Oprócz czystego kodu HTML5/CSS3 niezbędnym niemal jest użycie JavaScript, dzięki czemu nasza strona nabierze życia i stanie się dużo bardziej atrakcyjna.

Na sam już koniec, powinnyśmy zainteresować się optymalizacją naszej strony. Grafik freelancer powinien poznać zasady optymalizacji, inaczej jego strony nigdy nie będą się szybko ładowały i nie osiągną wysokich pozycji w pozycjonowaniu. Warto również zainteresować się kampanią marketingową Google, dzięki której zyskamy nowych klientów i odwiedzających naszą stronę. Unikatowa grafika też jest mile widziana i zaprocentuje w długości czasu spędzonej na stronie przez potencjalnych odwiedzających.

Ciekawymi elementami są również wtyczki społecznościowe i newslettery, które wspomagają kontakt z naszymi klientami.