Pytanie zawarte w tytule jest pytaniem, jakie zadajemy sobie przynajmniej kilka razy w tygodniu. Być może nie brzmi ono tak dosłownie jak to zostało zacytowane, jednak przed dylematem tego typu stajemy bardzo często. Jak na nie odpowiadamy? Z tym bywa różnie. A jak powinien przebiegać ten proces?
Jakie są nasze potrzeby?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jakie właściwie mamy potrzeby. Jest to podstawowy warunek, aby nasze zakupy były udane. Określenie swoich potrzeb może być oraz jest pierwszym krokiem podczas robienia zakupów. Jeżeli już określimy nasze potrzeby, to jesteśmy w stanie wybrać konkretny towar, który te nasze potrzeby zaspokoi. Może to co napisałem wyda się dla wielu banalne, jednak jest to bardzo istotne, a zwykle proces kupowania nie przebiega w taki sposób jak to opisałem powyżej.
Parametry urządzeń

Ten akapit dotyczy zwłaszcza urządzeń zaawansowanych technologicznie. Nowoczesne urządzenia, a z punktu widzenia przeciętnego człowieka tzw. elektronika użytkowa, posiadają niezliczoną ilość parametrów, które dla przeciętnego „zjadacza chleba” są trudne do zrozumienia. Bez wiedzy na temat znaczenia tych parametrów nie jesteśmy w stanie dokonać właściwego wyboru. Możemy oczywiście zdać się na fachową pomoc doradcy w sklepie, jednak dotyczy to zwłaszcza dużych sieci sklepów.
Gdzie robić zakupy?

Podczas kupowania powinniśmy również wziąć pod uwagę miejsce gdzie chcemy zakupić dany towar. Do wybory mamy tak naprawdę dwie możliwości. Jedną z nich jest Internet, a drugą jest „fizyczny sklep”. Co wybrać? Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety. Kupowanie w Internecie jest zwykle dużo tańsze. Ponadto oszczędzamy również swój czas, gdyż zwykle zakupiony towar przywozi nam kurier. Natomiast kupowanie w realnym świecie to zwykle wyższe ceny. Jednak mamy tutaj możliwość zapoznania się dokładnie z towarem, który kupujemy – możemy go wziąć do ręki, zobaczyć, przetestować. Takiej możliwości nie dają nam sklepy w Internecie.
Podsumowanie

Robienie zakupów to wbrew pozorom skomplikowany proces. Możemy go oczywiście uprościć, lecz musimy liczyć się przy tym z pewnymi konsekwencjami. Co mam na myśli? Nie przywiązywanie wystarczająco dużej wagi do kupowania może w najlepszym przypadku skończyć się pewnym niedosytem. Ta gorsza opcja to sytuacje, gdzie nowo zakupione urządzenie stoi zakurzone w koncie naszego pokoju, lub wysoko na szafie, a my mamy poczucie, że nasze pieniądze zostały najprościej w świecie zmarnowane.