Jak ustrzec siebie i swoich bliskich przed nierzetelnymi instytucjami finansowymi? To pytanie, które dziś zadaje sobie setki, a nawet tysiące Polaków oszukanych przez Amber Gold. Co prawda nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, że nie staniemy się ofiarami oszustów, jednak są pewne sposoby, aby temu zapobiec. Jakie?

Po pierwsze, zanim zaufamy sprawdźmy dokładnie. Jak? Za pośrednictwem komisji nadzoru finansowego. Na stronie internetowej: www.knf.gov.pl, znaleźć możemy podmioty, które działają zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli po kliknięciu w zakładkę „Podmioty nadzorowane” znajdziemy poszukiwaną firmę, to ok. Oprócz ww. na stronie KNF znaleźć możemy listę ostrzeżeń publicznych. Na tzw. Czarną listę trafiają firmy, w przypadku, których istnieje realne podejrzenie wykonywania czynności bankowych bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia. Co ciekawe ponad dwa lat temu na ową listę trafiło i Amber Gold. Powodem było podejrzenie, że owa firma nie posiada odpowiedniej licencji na prowadzenie działalności bankowej. Czy zajrzenie na listę KNF ustrzegłoby setki ludzi przed utratą pieniędzy?

Po drugie, Internet. Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, znaleźć w niej można odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Codziennie zakładane są nowe fora internetowe, na których ludzie dyskutują, wymieniają się spostrzeżeniami, doradzają. Aby skorzystać z ich możliwości wystarczy w jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych wpisać odpowiednio hasło, zapytanie, a po chwili nasze wątpliwości mogą zostać rozwiązane.

Po trzecie, rozmawiajmy. W końcu najlepszym źródłem informacji są nasi znajomi, rodzina. Ich sugestie, spostrzeżenia, doświadczenia z pewnością pomogą nam w podjęciu decyzji, a co najważniejsze uchronią nas przed realnym niebezpieczeństwem.

Po czwarte ufajmy tylko i wyłącznie sprawdzonym firmom, które cieszą się zaufaniem i renomą setek, tysięcy, milionów, a nawet miliardów ludzi na całym świecie. Oszczędności w nich złożone będą z pewnością bezpieczne i nigdy nie zginą.

Afera z Amber Gold uświadomiła nam, że nie każda lokata to tak naprawdę lokata, a przedrostek – para w nazwie odgrywa naprawdę dużą rolę. Nie pozwólmy, aby nierzetelne instytucje para bankowe odebrały nam oszczędności naszego życia.