E.ON Nordic ogłosił iż planuje na Bałtyku (u brzegów południowo-wschodniej Szwecji), budowę gigantycznej farmy wiatrowej. Zespół elektrowni wiatrowych Södra Midsjöbanken będzie jednym z największych obiektów energetycznych tego typu.

W skład farmy wiatrowej typu offshore miało by wchodzić od 180 do 230 siłowni wiatrowych w zależności mocy montowanych w nich turbin. Przybliżony koszt inwestycji to 2,2 mld euro. Informacje na temat tego projektu upublicznił szwedzki dziennik Dagens Industri. Niemiecki koncern E.ON do którego należy E.ON Nordic potwierdził jedynie, że w sprawach dotyczących projektu są prowadzone rozmowy z władzami szwedzkimi ale jednocześnie przyznał, że pozostało jeszcze bardzo wiele do ustalenia.

Pomimo iż wszystko nie jest jeszcze dopięte na ostatni guzik cały projekt funkcjonuje w sferze ustaleń to EO.N Nordic nie próżnuje i w ubiegłym roku zbierał niezbędne dane dotyczące warunków panujących w lokalizacji pod przyszłą farmę wiatrową (prędkość wiatru, kierunek i wysokość fal) na stacji pomiarowej finansowanej częściowo przez Szwedzki rząd.

Energetyka wiatrowa w Szwecji jest rozwijana stopniowo. W kraju tym działa jak do tej pory sześć dużych farm wiatrowych z których operatorem pięciu jest Vattenfall. Są to obiekty zlokalizowane w głównej mierze w nadmorskim pasie wybrzeża.