Największa i jak na razie jedyna farma słoneczna w Polsce, którą zbudowała Gmina Wierzchosławice działa już od ponad roku (uruchomiona została 30 września 2011 roku) – czym może się pochwalić?
W ciągu pierwszego roku pracy farma słoneczna wyprodukowała około 1000 megawatogodzin prądu. To więcej niż zakładano pierwotnie, gdyż początkowe szacowania na podstawie danych klimatycznych i funkcjonowania podobnych obiektów na terenie Niemiec mówiły o możliwości produkcji 850 – 950 MWh . To niewątpliwy sukces inicjatywy godnej naśladowania. W tym miejscu warto przypomnieć, że w skład instalacji wchodzi 4445 paneli słonecznych, które zapewniają maksymalną moc 1MW, a koszt budowy zamknął się w kwocie 8,6 mln złotych z czego 50% pochodziło ze środków unijnych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tytułu działania elektrowni, która de facto jest własnością gminy, gmina Wierzchosławice zarobiła około 500 tys zł na sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów.
Farma słoneczna motorem napędowym dalszych inwestycji
Z uwagi na dobre wyniki gmina planuje rozbudowę swojej flagowej inwestycji. Według najnowszych planów dzięki dodatkowym 3 tys. paneli moc maksymalna elektrowni zostanie podniesiona z aktualnego 1 MW do 1,8 MW. Energia Wierzchosławice planuje również w 2013 roku rozpoczęcie budowy farmy solarnej w miejscowości Rudka.
Ale to nie koniec informacji o inwestycjach w odnawialne źródła energii w Wierzchosławicach. Energia Wierzchosławice ma także plany związane z energią geotermalną. W tym celu został już ogłoszony konkurs ofert na wybór partnera do poszukiwań zasobów wód geotermalnych w gminie. Spółka przewiduje między innymi wykonanie odwiertu do głębokości 3 600 m.
Jeżeli jesteś zainteresowany własną instalacją fotowoltaiczną sprawdź: https://ekotaniej.pl/ogniwa-fotowoltaiczne.