Wszystkich zainteresowanych produkcją energii z fal morskich zainteresować powinien „wynalazek” opracowany przez Ecotricity – firmę z branży energetyki odnawialnej rodem z Wielkiej Brytanii.

Searaser , bo tak nazywa się innowacyjne urządzenie skonstruowane przez inżynierów Ecotricity w swoim działaniu wykorzystuje oscylacyjny ruch cząstek wody po orbitach kołowych lub eliptycznych powszechnie znany jako falowanie, którego najczęstszą przyczyną jest tarcie wiatru o powierzchnię wody.
Jak działa Searaser?

Większość istniejących technologii wykorzystujących zjawisko fal morskich jako źródła energii działa w środowisku wodnym morza bądź oceanu i właśnie tam generuje energię elektryczną. Searaser natomiast nie generuje energii elektrycznej bezpośrednio w wodzie, korzysta jedynie z nieprzerwanego ruchu falowego powierzchnio oceanu do napędzania wodą morską generatorów zlokalizowanych na lądzie.

Searaser działa jak pompa która za pomocą pionowego tłoka umieszczonego pomiędzy dwoma bojami (jedna z nich unosi się na powierzchni, druga jest zanurzona) wymusza ruch wody morskiej poprzez system rur wprawiając w ten sposób w ruch turbiny generujące elektryczność.

Niebagatelnym plusem takiego rozwiązania jest to, że elementy odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej nie są zanurzone w silnie korodującej wodzie morskiej co znacznie obniża koszty implementacji systemu oraz jego utrzymania i konserwacji.

Poza możliwością nieprzerwanej produkcji energii Searaser może też być wykorzystywany do niwelowania fluktuacji w produkcji energii co jest obecnie piętą achillesową większości technologi opierających się na odnawialnych źródłach energii. Dodatkowo poprzez pompowanie wody morskiej do przybrzeżnych zbiorników energia fal morskich może być magazynowana i „uwalniana na życzenie”, w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na moc w sieciach energetycznych.

Prototyp Saerasera pomyślnie przeszedł już pierwsze testy. Inwestycja i prace związane z tą technologią nabierają tempa a włodarze Ecotricity dodają, że w 2014 roku chcą mieć produkt gotowy w pełni gotowy i dostępny dla potencjalnych nabywców.