Długość łopat wirników w turbinach wiatrowych nieustannie rośnie. Jeszcze na początku XIX wieku średnica wirnika turbiny wiatrowej wynosiła przeciętnie od 60 do 80 metrów, obecnie wartość ta zdecydowanie się zwiększyła.
Producentem jednych z największych wirników na świecie jest Siemens którego chlubą są nowe łopaty B75 o długości 75 metrów – wielkość zbliżona do rozpiętości skrzydeł Airbusa A380 – największego samolotu pasażerskiego na świecie. rozmiar łopaty B75 w porównaniu do Airbus A380
Już na jesieni łopaty typu B75 zostaną zainstalowane w prototypowej 6 MW przybrzeżnej elektrowni wiatrowej w Osterild w Danii.
Garść danych
W trakcie pracy wirnik wyposażony w łopaty B75 obejmuje około 17 600 metrów kwadratowych powierzchni co jest równe powierzchni dwóch i pół boiska piłkarskiego. Podczas pracy wirnika w optymalnych warunkach wietrznych końcówki łopat będą poruszać się z prędkością do 80 m/s, czyli 290 km/h.
Technologia
Do produkcji swoich łopat Siemens korzysta z opatentowanego procesu Integral Blade, w którym cała łopata odlewana jest w postaci pojedynczego elementu włókna węglowego wzmocnionego żywicą epoksydową i drewnem balsa. W rezultacie łopata nie posiada w swej konstrukcji żadnych łączeń co czyni ją niezwykle wytrzymałą. Musi tak być ponieważ przy prędkości wiatru równej 10 m/s w każdej sekundzie na wirnik działa nacisk powietrza o masie równej 200 tonom.
Dzięki wykorzystaniu innego opatentowanego procesu produkcji wirników Quantum Blade łopata wirnika waży teraz o 20% mniej niż gdyby była wykonana w sposób konwencjonalny. Zmniejszenie wagi samego wirnika wpływa pozytywnie na zmniejszenie globalnych kosztów produkcji siłowni wiatrowych.
Siemens zajmuje się produkcją turbina wiatrowych już od 30 lat. Wielkość i moc turbin w tym czasie systematycznie wzrastała. Pierwsze produkowane przez Siemensa turbiny miały moc 30 kW i 5 metrowej długości łopaty wirników. Najnowsze turbiny mogą wytwarzać do 6 MW a ich wirniki są wyposażone w łopaty o długości 60 metrów.