Już od ponad 30 lat elektrownie wiatrowe tego producenta są obecne na rynku energetyki wiatrowej, niezmiennie generując energię, która zasila wiele gospodarstw domowych na całym świecie – w tym wypadku mowa o duńskiej firmie Vestas.

Warto wspomnieć o tym producencie elektrowni wiatrowych z racji tego, że w pierwszym kwartale 2012 roku, firma osiągnęła historyczny kamień milowy, który w wymowny sposób pokazuje jak bardzo zmieniło się podejście do energetyki wiatrowej na świecie.

Tym niebagatelnym wydarzeniem było osiągnięcie pułapu 50GW mocy w wyprodukowanych i oddanych do użytku elektrowniach wiatrowych Vestas (ok. 1/5 mocy całkowitej siłowni wiatrowych na świecie). Na taki wynik złożyło się ponad 46 tysięcy turbin wiatrowych generujących energie elektryczną, która jest wstanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd około 19 milionów europejskich gospodarstw domowych.

Ostatnim projektem który pozwolił na przekroczenie progu 50GW była 20MW farma wiatrowa Knäred zlokalizowana w gminie Laholm w południowej Szwecji. Zainstalowano tam 10 turbin wiatrowych, które będą odpowiadały za dostarczanie energii do około 10 tys gospodarstw domowych.

Ponad 30 lat temu kiedy Vestas rozpoczynał swoją działalność w branży energetyki wiatrowej nikt nawet nie przypuszczał, że energia pochodząca z wiatru może tak bardzo zyskać na znaczeniu stając się na chwilę obecną najtańszym źródłem energii odnawialnej.

Dziś Vestas jest jednym z liderów wśród producentów elektrowni wiatrowych mając w posiadaniu około 12% rynku. Firma zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników, jej produkty można spotkać w 70 krajach na świecie. Osiągnięcie pułapu 50GW mocy w zainstalowanych turbinach wiatrowych pozwala obniżyć światową emisję CO2 o około 55 milionów ton rocznie.